Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca województwa śląskiego udajmy się na południe. Czeka tam na nas Bielsko-Biała. Miasto niezwykłe, pełne niespodzianek i ciekawostek. Pierwszą z nich jest nazwa miasta która posiada dwa człony. Rodzi to wiele nieporozumień w kwestii odmiany i mówienia o Bielsku mając na myśli nie tylko Bielsko ale i Białą.
Połączenie osad
Od 1951 roku Bielsko i Biała stanowią jedność jako jedno miasto, jednak wcześniej Bielsko było historycznym zaczątkiem miasta, kiedy Biała stanowiła osadę o zdecydowanie mniejszym znaczeniu miejskim. Ciekawostką jest fakt iż Bielsko ma korzenie śląskie, zaś Biała małopolskie. To wyjątkowy mezalians prowadzący do zespolenia nie tylko administracyjnego ale i społecznego, kulturowego, w dodatku udanego. Granicą między osadami była rzeka Biała (często mylnie nazywana Białką), dziś jedna z atrakcji Bielska-Białej.
Rys historyczny
Historycznie cechą wyróżniającą miasto Bielsko-Biała była i nadal jest wielokulturowość i wielonarodowość. Ponadto wielowyznaniowość. Tutaj spotykają się losy Czechów, Polaków, Niemców, Żydów i Morawiaków. Przeplatające się kultury wpływają na bielską tożsamość. Poza obszarami przyrody chronionej wokół Bielska-Białej zachowało się w mieście wiele zabytków i akcentów typowych dla rozmaitych struktur społecznych.
Dzika przyroda
Bielsko-Biała dysponuje wciąż wieloma uroczymi terenami przyrody nietkniętej ludzką ręką. W dużej mierze to zasługa ustanowienia ochrony prawnej sporej części miasta, w tym stoku Szyndzielni, Jaworzyny, czy Żabnicy. Obszarem zasługującym na szczególna uwagę jest Dolina Wapienicy.
Więcej informacji o mieście Bielsko-Biała znajdziesz tutaj: https://www.bielsko24.eu