Cieszyn

Cieszyn: na jeden czy kilka dni

Cieszyn to popularny kierunek turystyczny zwłaszcza dla osób młodych, zachęcanych licznymi wydarzeniami artystycznymi w tym mieście. Jednak warto pamiętać, iż Cieszyn w jeden dzień to trudna wyprawa. Miasto ma wiele do zaoferowania. Chcąc przejść się zaledwie po największych zabytkach Cieszyna należy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin nieustannego zwiedzania.

Dodając do tego leniwy klimat wypoczynku nad Olzą, czy nad kanałem Młynówka słynącym z Cieszyńskiej Wenecji nie sposób poznać miasta w jeden dzień. Wówczas musimy zdecydować, czy wolimy przyjechać za jakiś czas do Cieszyna, by uzupełnić swą wiedzę o mieście, czy też zostać i wynająć pokoje w Cieszynie na dwie, trzy noce.

Cieszyn pełen zabytków i atrakcji

Będąc kilka dni w Cieszynie warto rozplanować poszczególne atrakcje tak, by się nie znudzić, ani nie zmęczyć. Pierwsze kroki w Cieszynie zwykle kierujemy na Rynek i słusznie, jednak na samym Rynku jest tak wiele do zobaczenia, ze można tu spędzić cały dzień. Równie pełnym zabytków i atrakcji miejscem jest wzgórze zamkowe, kryjące w sobie rotundę romańską, jak też wieżę piastowską i wiele innych atrakcji.

Wizerunek rotundy jest drukowany na polskich banknotach

Szczególnie polecana zwiedzeniu jest chrześcijańska rotunda, będąca obecnie kaplicą, a w czasach romańskich baptysterium. Pochodzi ona z XI wieku i jej wizerunek jest drukowany na polskich banknotach. Nie jest to zbyt urokliwa budowla, jednak z uwagi na wiek pochodzenia robi wrażenie. Dodatkowo można zaobserwować jak teren się podniósł w porównaniu z XI wiekiem, bowiem do rotundy wchodzi się niczym przyziemia, tymczasem kościoły romańskie nie miały być w zwyczaju wznoszone w zagłębieniu, wręcz przeciwnie, na wzniesieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *