szklane balustrady

Czy szklana balustrada na schody jest dobrym pomysłem?

Chociaż szklane balustrady urzekają swoją elegancją i nowoczesnością, to jednak równocześnie wzbudzają pewne obawy jeżeli chodzi o ich trwałość. Czy przypadkowe uderzenie może doprowadzić do zniszczenia szklanej tafli? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? No i czy rzeczywiście szklana balustrada na schodach jest opcją godną rozważenia?

Czy balustrady szklane są odporne na uszkodzenia?

Szkło nie kojarzy się z solidnością. Jednak w przypadku balustrad wykonanych z tego materiału takie założenie jest błędne. Aby szklana tafla mogła stać się częścią balustrady musi spełniać surowe normy jakościowe oraz posiadać odpowiednią konstrukcję. Do użytku w tej roli dopuszcza się jedynie szkło hartowane lub klejone, co wynika z przepisów prawa. Dlatego nie należy obawiać się ich łatwego uszkodzenia w czasie normalnej eksploatacji – niegroźne są im przypadkowe kopnięcia, czy uderzenia.

Czy szklana balustrada ma wady?

Jak każde rozwiązanie szklane balustrady, prócz wielu zalet, posiadają również pewne wady. Jedną z nich może być to, co równocześnie bywa zaletą. W przypadku wnętrz urządzonych w bardziej klasycznym stylu będą one mocno kontrastować z aranżacją pomieszczenia, nie tworząc z nią spójnej przestrzeni. Pewną wadą może też być znaczny ciężar takich konstrukcji. Chociaż pozornie wydaje się to niemożliwe to szklana balustrada może być znacznie cięższa od swojego odpowiednika wykonanego z metalu. Należy to uwzględnić na jak najwcześniejszym etapie inwestycji. Ponieważ może się okazać, że wykorzystanie zabezpieczenia schodów w tej formie może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Ostatnią z największych wad tego typu balustrad jest ich cena. Z racji konieczności spełniania rygorystycznych norm jakościowych przez szkło z jakiego są wykonane jest ona najczęściej znacznie wyższa od konkurencyjnych rozwiązań opartych na metalu i drewnie. W większości przypadków nawet najtańsze z nich kosztują więcej niż 1000 zł za metr bieżący.

Nie tylko praktyczna i elegancka

Balustrady szklane na schodach warto rozważyć z kilku powodów. Prócz argumentów przywołanych powyżej, decydujących o niezwykłej funkcjonalności omawianego rozwiązania, przemawiają za nim też m. in. łatwość z jaką można utrzymać szklane tafle w czystości. Czy względy personalizacyjne, pozwalające na precyzyjne dostosowanie produktu do własnego projektu i potrzeb. Dzięki nim możliwe jest nie tylko zabarwienie szkła na dowolnie wybrany kolor. Ale również np. umieszczenie loga firmy, czy oświetlenia między jego warstwami.

Polecamy: Zalety i wady paneli szklanych do kuchni

Szklane balustrady są nie tylko wyjątkowo piękne i eleganckie, ale również bezpieczne i trwałe. A zastosowanie nowoczesnych technologii do ich produkcji oraz wprowadzanie nowych rozwiązań w zakresie dostosowywania produktu do potrzeb klienta pozwala na realizację nawet najbardziej złożonych projektów. Z tego względu sprawdzą się doskonale również jako zabezpieczenie schodów – tak wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *