Gdzie wykorzystywane są promienniki typu UV?

Promienniki typu UV to specyficzne urządzenia, wyposażone w żarnik UV, zapewniający możliwość naświetlania promieniowaniem UV. Promienniki będą wykorzystywane w wielu różnorodnych zastosowaniach, przede wszystkim tam, gdzie ekspozycja na promieniowanie UV pozwala osiągnąć przemysłowe korzyści. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich zastosowania. Tym bardziej iż technologia ta, staje się coraz bardziej powszechna i już nie długo będzie stosowana naprawdę wyjątkowo szeroko.

Jak zbudowane są promienniki typu UV?

Promiennik UV to najczęściej konstrukcja składająca się przede wszystkim z odpowiedniej lampy UV, oraz dodatkowego wyposażenia. Może to być na przykład kabina do naświetlania, może to być obudowa umożliwiająca montaż promiennika nad linią produkcyjną. Do tego dochodzą elementy związane ze sterowaniem promiennikiem. Każdy z nich może być bowiem wykorzystywany w różnych zastosowaniach, do których należy wykorzystać inny sposób naświetlania. Promiennik UV powinien mieć możliwość regulowania natężenia promieniowania czy też jego czasu.
Najpopularniejsze promienniki typu UV w przemyśle.

Do najbardziej popularnych promienników typu UV stosowanych w przemyśle zaliczać będziemy następujące urządzenia:

  • ACM – system zmiennego UV – to system stworzony do użytku w procesach produkcji wrażliwe na temperaturę (druk błon lub rękawów termokurczliwych)
  • UVA PRINT – suszarka UV – zapewniający możliwość suszenia i utwardzania farb, lakierów, klejów i innych powłok.
  • UV dla poligrafii artystycznej – umożliwiający utwardzanie farb poligraficznych stosowany przy druku offsetowym rotacyjnym, flexodruku, druku książek, rotograwiurze, sitodruku, czy też druku atramentowym.
  • UVACUBE 400 – to ekonomiczna komora do suszenia promieniowaniem UV, sprawdzająca się w warunkach laboratoryjnych oraz przy produkcji ręcznej. Spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania oraz łatwości obsługi.
  • UVACUBE 2000 – powiększony model UVACUBE 400
  • UVAHAND 100 – lampa zaprojektowana z myślą o użytkowaniu ręcznym i mobilnym. Łatwa w transporcie o lekkiej konstrukcji. Pozwala na utwardzanie klejów, powierzchni lakierowanych, utwardzanie żywic poliestrowych i wielu innych.
  • UVAHAND 250 – j.w. o większej mocy a tym samym większym przeznaczeniu.
  • UVASPOT – to urządzenia modularne, o wysokiej intensywności. Gwarantują jednolity poziom naświetlania. Można zastosować filtry i lampy pozwalające osiągać spektra użytkowe w zakresie UVA, UVB, UVC, VIS, jak również czarnego światła.

Mamy więc stosunkowo sporo urządzeń, takich jak promienniki typu UV do zastosowania w różnych branżach produkcyjnych i drukarskich.

Podsumowanie

Możemy śmiało powiedzieć, iż wszelkiego rodzaju promienniki typu UV, pojawiać się będą coraz częściej w różnych zakładach i warsztatach produkcyjnych. Podnoszą one wyraźnie wydajność w pracy z klejami czy też lakierami, jak również w branży drukarskiej. Dzięki temu stają się obecnie bardzo istotnym elementem wielu linii produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *