Geowłóknina dwuwarstwowa F i jej zastosowanie.

Nowoczesna geowłóknina dwuwarstwowa F, to jedna z częściej wykorzystywanych w branży budowlanych geowłóknina o właściwościach filtracyjnych. Składa się z dwóch geowłóknin, wykonanych z polipropylenowych włókien ciągłych, dodatkowo wzmacnianych mechanicznie. Jedna z nich pełni rolę filtra, zaś druga stanowi jego ochronę przeciwko uszkodzeniom mechanicznym. Geowłóknina dwuwarstwowa F jest stosowana przede wszystkim w sytuacjach, kiedy przewidywane są krytyczne warunki gruntowe. Chodzi o sytuacje, kiedy geowłóknina powinna charakteryzować się doskonałymi właściwościami filtracyjnymi, oraz odpornością na naprężenia mechaniczne.

Kiedy stosowana jest geowłóknina dwuwarstwowa F?

Geowłóknina dwuwarstwowa F, jest stosowana w bardzo wielu przypadkach. Generalnie, można przyjąć założenie, iż najczęściej, będzie stosowana w następujących przypadkach:

  • Zabezpieczanie brzegów rzek, jezior, jak również sztucznych zbiorników i cieków wodnych
  • Ochrona wybrzeży morskich przed wypłukiwaniem gruntu
  • Odzyskiwanie lądu – zabezpieczenie gruntu przed wypłukiwaniem
  • Budowa wałów przeciwpowodziowych – wzmocnienie i zabezpieczenie przed wypłukiwaniem
  • Systemy drenażowe

Warto podkreślić, iż geowłóknina dwuwarstwowa F, pozwala na swobodny przepływ wody, jednocześnie zatrzymując drobne cząsteczki gruntu. Zastosowanie jej w systemach drenażowych, zapewnia, iż nie ulegają one zamulaniu.
Podstawowe parametry techniczne.

  • W zakresie filtracji – pozawala zatrzymywać drobne cząsteczki utrzymując swobodny przepływ wody
  • W zakresie separacji – trwale oddziela żwir od podłoża, dzięki czemu górna warstwa pozostaje czysta i stabilna
  • Z zakresie drenażu – pozwala na skuteczne odprowadzanie wody czy tez innych płynów w kierunku odpływu

Jest to więc materiał geosyntetyczny, doskonale sprawdzający się w konstrukcjach budowlanych, gdzie będziemy mieć do czynienia z kontaktem z wodą. Jak dobrze zaś zdajemy sobie z tego sprawę, woda charakteryzuje się właściwościami, które pozwalają na skuteczne zamulanie i wypłukiwanie warstw gruntu. Dzięki zastosowaniu geowłóknin filtracyjnych, zabezpieczamy całą konstrukcję przed tym procesem, a co za tym idzie, jest ona stabilna i bezpieczna.

Podsumowanie

Wykorzystując więc dwuwarstwowe geowłókniny F podnosimy ogólną trwałość konstrukcji budowlanych będących w kontakcie z wodą gruntową, czy też pływną. Jest to bardzo istotne w wielu przypadkach konstrukcji technicznych czy też inżynieryjnych. Szczególnie wyraźnie, widać to w przypadku konstrukcji wałów przeciwpowodziowych. W przypadku braku zastosowania tego typu zabezpieczeń, wały, natychmiast po wezbraniu wody zaczęłyby się podmulać i ulegać wypłukiwaniu. W krótkim czasie doszłoby do ich przerwania, a to jest zdarzenie wysoce niepożądane. Jednym słowem geowłóknina dwuwarstwowa F to bardzo dobry materiał geosyntetyczny, którego wykorzystanie przynosi wymierne korzyści w wielu konstrukcjach budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *