kościół św. Barbary

Skarby Krakowa – kościół św. Barbary

Ta świątynia, jako mniejsza sąsiadka Kościoła Mariackiego, nie jest zbyt często odwiedzana przez wycieczki. Choć mieści się tuż przy Rynku Głównym, niewielu turystów zwiedzających Kraków zdaje sobie sprawę z jej istnienia. A szkoda, bo kościół św. Barbary z całą pewnością zasłużył sobie na zainteresowanie. To ciekawy zabytek, któremu w czasie wycieczki po stolicy Małopolski z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jakimi skarbami sztuki sakralnej może oczarować ta świątynia?

Kościół św. Barbary – zabytki sztuki sakralnej

Kościół św. Barbary może oczarować przede wszystkim swą piękną formą, będącą pamiątką z II połowy XIV wieku. Kojarzony z jezuitami oraz z księdzem Jakubem Wujkiem (znanym jako tłumacz Biblii), przyciąga pięknym ogrójcem oraz widocznymi z zewnątrz epitafiami. W kościelnym wnętrzu również nie brak ciekawych zabytków sztuki sakralnej. Ciekawa Pieta z początków XV wieku oraz średniowieczny krucyfiks, z dumą prezentowany w ołtarzu głównym, to najcenniejsze skarby czekające w kościelnym wnętrzu.

Polecamy: Skarby Krakowa – Kościół świętego Józefa

Reszta wyposażenia jest młodsza i pochodzi głównie z XVIII wieku. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona atrakcyjna dla zwiedzających. Wręcz przeciwnie. Ci, którzy zdecydują się poszerzyć program swej wycieczki po Krakowie o wizytę w tym miejscu, będą zachwyceni pięknem tej świątyni.

Takich miejsc, jak kościół św. Barbary, jest na terenie miasta wiele. Mimo swej atrakcyjności, są sporadycznie odwiedzane przez turystów. Kraków może zaskoczyć ogromną ilością takich miejsc, które – choć dobrze znane i świetnie widoczne – w dalszym ciągu czekają na odkrycie przez zwiedzających Kraków turystów.

Autor zdjęcia: Zygmunt Put

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *