Kościół św. Józefa

Skarby Krakowa – Kościół świętego Józefa

Być może nie jest tak znany, jak gotyckie i barokowe świątynie Starego Miasta, jednak jego zwiedzenie może każdemu miłośnikowi sztuki sakralnej dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Bez wątpienia Kościół świętego Józefa to jedna z ciekawszych świątyń, jakimi może się pochwalić Kraków. Oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tak ciekawej dzielnicy, jaką jest Podgórze.

Dlaczego warto odwiedzić kościół świętego Józefa?

Ponieważ jest obiektem wyjątkowym z kilku względów. Wzniesiony w początkach XX wieku, dość szybko stał się jednym z najciekawszych przykładów stylu neogotyckiego na terenie Krakowa. Z pewnością kusi on wielką rozetą oraz wieżą, która stara się swą formą naśladować wieżę Kościoła Mariackiego. Najsłynniejszej budowli sakralnej, jaką może się pochwalić Kraków. Ze względu, że wieża ta liczy sobie ponad 70 metrów wysokości jest jednym z najważniejszych elementów w panoramie Podgórza.

Neogotyckie konfesjonały dzieło podgórskich snycerzy

Oczywiście wizyta w tym kościele będzie też ciekawym doświadczeniem dla tych, których fascynują projekty Jana Sas-Zubrzyckiego. Kościół świętego Józefa jest jednym z jego najsłynniejszych dzieł, zatem warto mu poświecić nieco więcej uwagi. Świątynia ta może się okazać niezwykle atrakcyjnym punktem w programie wycieczki i dla tych turystów, których fascynują piękne wnętrza. Nie brak tutaj ciekawych dekoracji, przy czym na szczególne wyróżnienie zasłużyły tu sobie neogotyckie konfesjonały. Z pewnością są one dziełem podgórskich snycerzy Wita Wisza i Maksymiliana Krzyka. Są jednocześnie wspaniałą ozdobą kościoła.

Kaplica Matki Boskiej Różańcowej

Na pewno Warto też zajrzeć do kaplicy Matki Boskiej Różańcowej oraz poświęcić nieco uwagi rzeźbie przedstawiającej św. Józefa. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Kościół świętego Józefa, mimo młodego wieku, jest ważnym obiektem dla miłośników sztuki sakralnej. Przede wszystkim tych szukających na terenie Krakowa miejsc wyjątkowych.

Autor zdjęcia: Paweł Kubisztal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *