Modernizacja instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym to jedna z najważniejszych instalacji. Trudno sobie we współczesnym świecie wyobrazić, dom czy też mieszkanie bez elektryczności. Współczesny człowiek, można powiedzieć, iż jest już od prądu uzależniony. W zasadzie, gdyby nie elektryczność, nasza aktywność byłaby w dalszym ciągu ograniczona do pór dnia wyznaczanych wschodem i zachodem słońca. Elektryczność zaś pozwala nam jeszcze bardziej wykorzystać nasz potencjał. Dlatego też, istotne będzie także to, aby instalacja elektryczna nie tylko była, w domu, ale także, aby była bezpieczna i nowoczesna. Aby nasze gniazdka elektryczne, nie stwarzały żadnego zagrożenia. Abyśmy mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać z dobrodziejstwa elektryczności.

Kiedy modernizacja instalacji elektrycznej będzie rozsądna?

Oczywiście nie zawsze trzeba będzie modernizować instalację elektryczną. Czasami wystarcza drobne zmiany instalacyjne. Nowe łączniki, gniazdka elektryczne, czy też lepszej jakości zabezpieczenia mogą być wystarczające. Jednakże w budynkach starszych, budowanych w latach 70-tych i wcześniej, może się to okazać niewystarczające. W tak starym budownictwie, bardzo często zastosowane są jeszcze stare rozwiązania technologiczne. Na przykład przewody elektryczne z aluminium, które póki co sprawdzały się wyśmienicie. Obciążenie takiej instalacji, montowanej przed pięćdziesięcioma laty było stosunkowo nieduże. Z reguły była to jedna żarówka w pomieszczeniu i gniazdko, do którego podłączano radio, czy też telewizor. W takim obciążeniu, przewody aluminiowe mogły się sprawdzać wręcz idealnie, a do tego były przestępne cenowo.

Niestety, obecnie, wraz z postępem technologicznym, nasze zapotrzebowanie na prąd rosło, a obecnie w każdym pomieszczeniu mamy kilka a czasem nawet kilkanaście odbiorników elektryczności. To sprawia, iż przewody aluminiowe są już absolutnie niewystarczające. Przy większym obciążeniu po prostu będą się topić powodując zagrożenie pożarowe. W takich warunkach nowe gniazdka elektryczne będą rozwiązaniem niewystarczającym. Tutaj trzeba będzie przeprowadzić kompleksową modernizację instalacji elektrycznej.

Jak przeprowadzić modernizacje instalacji elektrycznej?

Aby modernizacja mogła być prawidłowa trzeba będzie przede wszystkim zatrudnić odpowiednio doświadczonego elektryka z uprawnieniami SEP. Będzie to gwarancją poprawności przeprowadzenia wszystkich niezbędnych prac. Samodzielne próby przeprowadzania modernizacji nie będą dobrym rozwiązaniem. Przy braku elementarnej wiedzy i doświadczenia w kwestii bezpieczeństwa instalacji elektrycznej, tylko będziemy narażać się na zagrożenie pożarowe oraz porażenia prądem. Pamiętajmy wiec, iż z prądem elektrycznym nie ma żartów. Tutaj wszystko musi być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, aby nasza codzienna eksploatacja elektryczności nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia i życia naszego oraz pozostałych domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *