Opakowania z tworzyw sztucznych a recykling

Opakowania z tworzyw sztucznych, to na chwilę obecną jedno z najbardziej upowszechnionych rozwiązań w zakresie dystrybucji wielu różnorodnych produktów. Oczywiście najbardziej popularne są tutaj butelki plastikowe służące do dystrybucji napojów, oraz kanistry, w których dystrybuowana jest chemia gospodarcza i przemysłowa. Na tym jednak nie koniec. Wiele produktów pakowanych jest w plastikowe blistry (zupełnie niepotrzebnie) i dodatkowo zawijanych w folię. Okazuje się też, iż wielu producentów tak na dobrą sprawę nawet nie zastanawia się nad sensem zastosowania tworzywa sztucznego w danym przypadku, tylko po prostu je stosuje, bo tak wymyślił specjalista od marketingu, że klientowi się spodoba.

Opakowania z tworzyw sztucznych jako zagrożenie dla środowiska.

Okazuje się jednak, iż nadmierne zastosowanie opakowań z tworzyw sztucznych ma swoja cenę. Nie płacą jej jednak przedsiębiorcy czy tez użytkownicy, ale cała planeta. Nie tylko my, ludzie, odpowiedzialni za ten stan rzeczy, ale także pozostały istoty żyjące. Dla nich także planeta jest takim samym domem, jakim jest dla nas. Co roku miliony ton zużytych opakowań z tworzyw sztucznych lądują na dzikich wysypiskach śmieci. Lądują w lasach, na plażach, w morzach, oceanach, rzekach i jeziorach. To wszystko wywiera silny wpływ na cały otaczający nas ekosystem. Drobiny plastiku bardzo powoli uwalniają się do wody w której się znajdują. Następnie parują i przedostają się do chmur, skąd opadają na cała planetę.

Musimy zdawać sobie sprawę, iż wszystkie śmieci, które po prostu wyrzucamy wrócą do nas prędzej czy później. Nie da się tego procesu wyeliminować. Możemy jednak prowadzić działania, mające na celu minimalizację ilości wyrzucanych przez nas śmieci. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi nam o recykling, a wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych idealnie się do tego procesu nadają.

Co istotne, możemy je poddawać recyklingowi wiele razy i to praktycznie bezstratnie materiałowo. Mogłoby się nawet okazać, iż na dzień dzisiejszy nie potrzebujemy produkować już nowych tworzyw sztucznych.

Jak walczyć z zanieczyszczeniem środowiska?

Rozwiązania w zasadzie są proste. Otóż, najpoważniejszym problemem są oczywiście wspomniane już opakowania z tworzyw sztucznych. Rozwiązaniem mogłaby być kaucja, wpłacana przy zakupie każdego napoju w butelce plastikowej, czy też płynu do mycia naczyń szamponu. Kaucja na tyle wysoka, aby szkoda było Kowalskiemu wyrzucić takiej butelki. Następnie butelki skupywać za przykładowo 80% wartości kaucji, pozostałe 20% pozostawiając jako koszty obsługi. Co do dystrybucji chemii gospodarczej, rozwiązaniem przyszłości mogłyby być butelki wielokrotnego użytku. Po prostu wchodzimy do sklepu i napełniamy swoją butelkę ulubionym szamponem, płynem do mycia naczyń, płynem do podłóg, czy też mydłem w płynie. Oczywiście są to rozwiązania wymagające sporych nakładów, niemniej jednak, są one jak najbardziej możliwe do zrealizowania w przyszłości. Warto o nich myśleć już teraz, aby zagwarantować sobie możliwość minimalizowania zanieczyszczenia środowiska w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *