malowanie elewacji

Optymistyczne i energiczne elewacje rynków – kolorowe fasady

Energiczne i intensywne kolory fasad to nie tylko widoki z pocztówek. W wielu miastach i miasteczkach okolica starówki, rynku i uliczek miejskich z klimatycznymi kamieniczkami wyróżnia się jaskrawymi kolorami, które prezentują się bardzo ciekawie. Kolorowe fasady budynków dodają widokom optymizmu i energii, odświeżają miasto i rozweselają je. To doskonały sposób na odświeżenie placu, rynku, urozmaicenie okolicy zwykle szarej i monotonnej.

Plan zagospodarowania

Z uwagi na koszty renowacji kamienic można skorzystać z finansowania w ramach projektów unijnych, które wspierają odbudowę wizerunku miast. W przypadku kamienic objętych ochroną zabytków konieczne jest również uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków na przemalowanie elewacji jak też wykonanie zabiegów jej czyszczenia, mycia. Malowanie elewacji zabudowań to jednak przedsięwzięcie kosztowne, co za tym idzie gminy chcąc pozyskać interesujący wystrój miasta dofinansowują prace remontowe, jednocześnie monitorując wybór kolorów, by współgrały ze sobą.

Nowy wygląd- gospodarka przestrzenią

Nawet najstarsze i najbardziej zniszczone kamienice mogą wygląda efektownie. Często ściany szczytowe starych kamienic szpecą widoki ulic miejskich, tymczasem wystarczy malowanie elewacji, by miejsce to mogło emanować pozytywną energią. Częstym zabiegiem są artystyczne dekoracje, obrazy trójwymiarowe imitujące okiennice, czy widoki na dużych powierzchniach zaniedbanych ścian budynków. Poza muralami dostępne są też rozmaite geometryczne wzory, które dodają dynamiki miejscu.

Nie tylko reklamy

Gładkie powierzchnie elewacji budynków w wielu miejscach służą instalacji bilbordów i reklam, jednak nie zawsze obiekt stoi w takim miejscu, w którym powierzchnia reklamowa byłaby atrakcyjna. Wówczas zamiast oklepanej reklamy może powstać ściana z muralem. Co ważne murale można odświeżać równie jak jednolite tynki malowane. Mycie elewacji z muralem wymaga zmniejszenia ciśnienia wody, jednakże jest możliwe bez obaw o uszkodzenie murala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *