schrony przeciwlotnicze

Kraków mniej znany – z wizytą w schronach przeciwlotniczych

Stolica Małopolski może się pochwalić licznymi atrakcjami oraz zabytkami o dość zróżnicowanym charakterze. Warto jednak pamiętać, że Kraków to nie tylko piękne budowle, ciekawe pomniki oraz parki o ogromnej wartości historycznej. To również tajemnicze podziemia oraz schrony przeciwlotnicze, którym w trakcie wycieczki po tym mieście również warto poświęcić nieco więcej uwagi. Na jakie atrakcje powinni zwrócić uwagę miłośnicy historii podczas zwiedzania Krakowa?

Bez wątpienia wśród wielu ciekawych pamiątek związanych z historią II wojny światowej na terenie Krakowa wyróżniają się niemieckie schrony przeciwlotnicze. Decyzja o ich budowie zapadła dość późno, bo pod koniec 1943 roku. Większość takich schronów miała charakter długich, betonowych korytarzy, w których w razie konieczności mogli się schronić mieszkańcy miasta. Każdy schron posiadał drewniane drzwi oraz specjalną śluzę, która miała lokatorom schronu zapewnić dodatkową ochronę przed eksplozją. W podziemnych korytarzach ustawiono ławki, na których mogli usiąść ci, którzy w schronie poszukiwali akurat schronienia. Nie zapomniano też o prowizorycznych toaletach oraz o pionowych szybach, które miały pełnić rolę wyjść ewakuacyjnych.

Które schrony przeciwlotnicze można zwiedzać?

Tak przygotowane schrony odegrały bardzo ważną rolę w wojennych dziejach Krakowa. Dziś są one odkrywane na nowo, a jako wojenne pamiątki, stały się kolejnymi atrakcjami małopolskiej stolicy. Każdy z nich może się pochwalić ciekawą historią, zatem w czasie wycieczki po Krakowie warto i im poświęcić nieco uwagi. Jakie schrony przeciwlotnicze można już zwiedzać w trakcie pobytu w Krakowie? Sporadycznie udostępniane są turystom schrony nr 2 i 8, częściej otwierany jest schron nr 7. Każdy z tych obiektów to wielka atrakcja dla miłośników historii, dla których Kraków staje się jeszcze bardziej kuszącym celem wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *