Uniwersytet Jagielloński to jedna z najlepszych uczelni w Polsce i Europie, bez wątpienia uczelnia z tradycją, historią i ogromnym dorobkiem naukowym. Historycznymi nazwami UJ była Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna czy Uniwersytet Krakowski. Warto wspomnieć iż jest to nie tylko najstarsza polska uczelnia ale i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.
Uniwersytet Jagielloński wczoraj i dziś
Uczelnia powstała w 1364 roku założona przez Kazimierza II Wielkiego. Jednak dopiero w 1817 roku nadano uniwersytetowi nazwę Jagielloński. Aby podkreślić związek uczelni z dynastią Jagiellonów. Okres rozkwitu uczelni przypadł na przełom XV i XVI wieku. W 1777 roku została podjęta próba reformacji uczelni przez Hugo Kołłątaja. W XIX wieku uczelnia nadal tkwiła w kryzysie i wyprzedzały ją uczenie z Warszawy oraz Wilna. Od 1867 roku zaczęła powstawać z kolan dzięki rozwojowi badań humanistycznych i przyrodniczych. W odrodzonej Polsce międzywojennej Uniwersytet Jagielloński był najważniejszą uczelnią w kraju. Podczas drugiej wojny światowej uczelnia została zamknięta. A w czasach stalinizmu władze zlikwidowały autonomię uczelni, co za tym idzie zajęcia uległy ideologizacji. Z czasem w latach pięćdziesiątych z UJ wyodrębniono Akademie Rolniczą, Medyczną oraz Wychowania Fizycznego. Jednocześnie likwidując wydział teologiczny. Po 1989 roku uniwersytet doznał zmian i uzyskał autonomię.
Znani absolwenci
Wśród licznego grona sławnych absolwentów Uniwersytetu jagiellońskiego wymienić należy Mikołaja Kopernika, Jana III Sobieskiego jak również Stanisława Lema, czy obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Studentami UJ byli między innymi Jan Długosz, Karol Wojtyła, Stanisław Wyspiański. Aktualnie na uczelni zatrudnionych jest blisko cztery tysiące pracowników naukowych. Zaś nauki pobiera ponad 40 tysięcy studentów. Obiekty uczelni zlokalizowane są w Krakowie. W tym biblioteka Jagiellońska oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego usytuowane w najstarszych zabudowaniach Collegium Maius.
Budynki uczelniane
Poza wartością nauk na Uniwersytecie Jagiellońskim zwrócić uwagę warto na kampusy prowadzone przez uczelnię oraz muzea pod pieczą uniwersytecką. W skład zabudowań uczelni wchodzą cztery odrębne kampusy. Ponadto wiele budynków rozproszonych na terenie Krakowa jest w zarządzie uczelni. Kapust I znajduje się na tak zwanym starym mieście i nazywany bywa dzielnicą uniwersytecką wzdłuż ulic Jagiellońskiej i św. Anny. To w tym miejscu mieści się Collegium Novum oraz Collegium Maius. Najbardziej rozpoznawalny obiekt UJ. Jest to budynek pełniący funkcję siedziby władz uczelni. Aktualnie w Collegium Maius mieści się muzeum uniwersyteckie.
Kampus drugi stanowi miasteczko studenckie nieopodal Akademii Rolniczej i AGH. W tym miejscu powstał nowoczesny obiekt z aulą na tysiąc osób, nazwany Audytorium Maximum. Kampus II ograniczają ulice Ingardena, Krupnicza oraz Reymonta.
Kampus III znajduje się na Ruczaju. Jest on wciąż rozbudowywany i wzbogacany kolejnymi obiektami uczelni. Od 2014 roku działa na tym terenie Małopolskie Centrum Biotechnologii a od 2017 własny budynek zyskał najmłodszy wydział UJ – wydział Geografii i geologii.
Czwarty kampus stanowią dość rozproszone budynku Collegium Medicum. W jego skład wchodzą również szpitale na Prokocimiu, Krowodrzy i Kazimierzu, jak również w Nowej Hucie.