kościół Kapucynów

Skarby Krakowa – kościół Kapucynów

Zabytkowych kościołów, które warto odwiedzić w czasie wycieczki po stolicy Małopolski, jest wiele. Bez wątpienia w gronie tych, z których Kraków jest wyjątkowo dumny, znajduje się kościół Kapucynów. Jest on jedną z najciekawszych budowli na ulicy Loretańskiej, która – dzięki bliskości Starego Miasta – jest chętnie odwiedzana przez turystów chcących poszerzyć program swej wycieczki po tym mieście. Co warto wiedzieć na temat tej świątyni?

Cenne pamiątki z dawnych czasów

Kościół ten związany jest z Kapucynami, którzy w Krakowie pojawili się pod koniec XVII stulecia. W tym też czasie rozpoczęli oni budowę własnego kościoła oraz klasztoru. Dziś są to jedne z najciekawszych i najwspanialszych zabytków sakralnych, jakimi może nas oczarować Kraków. Kościół Kapucynów jest z jednej strony budowlą dość prostą i niezwykle funkcjonalną. Z drugiej strony nie brak tu ciekawych dzieł sztuki, które w pozbawionym przepychu wnętrza stają się lepiej widoczne.

Jednym z najciekawszych obrazów, które można zobaczyć w tym kościele, jest pochodzący z XVIII wieku obraz „Zwiastowanie”. Ciekawie prezentują się również te obrazy, które przedstawiają św. Erazma oraz św. Kajetana. W tym kościele, podobnie zresztą jak w wielu innych świątyniach krakowskich, można ujrzeć ciekawe nagrobki oraz okazałe epitafia. To cenne pamiątki z dawnych czasów oraz wyjątkowe ozdoby kościelnego wnętrza.

Najważniejszym dziełem sztuki oraz głównym przedmiotem kultu jest tu jednak cudowna figura Matki Boskiej Loretańskiej.

Z pewnością warto wybrać się do tego kościoła w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to w jego wnętrzu pojawia się wyjątkowa atrakcja. To ruchoma szopka, której podziwianie sprawia wiele radości wszystkim turystom – nie tylko tym najmłodszym.

Autor zdjęcia: Zygmunt Put

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *